Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: DNA testi seçimi

Registered Users
    Sex

DNA testi seçimi

Merhaba arkadaşlar,
    Siteyi biraz inceledim, gayet güzel ve objektif yapıda katkıda bulunan arkadaşların olması beni sevindirdi ve sizden yardım istemeye karar verdim. DNA testi ve orijin olaylarına uzun süredir merakım var ve az çok bazı bilimsel makalelere kafam alabiliyor. Yalniz hiç DNA testi yaptırmadım çünkü çok pahalı olduğunu düşünüyordum ve sanirim Türkiye ye gönderilmiyordu. Şu anda Almanya da olduğumu için yaptırabilirim ama çok para harcamak da istemiyorum (çünkü öğrenciyim) . Hangi testi önerirsiniz ? Ftdna otomozal testi ucuz ama aşağı yukarı ne sonuç alacağım belli, asıl istediğim ydna ve mtdna mı 100€ nun altında bir ücretle öğrenebilmek. Ftdna baska güvenilir şirket var mı bildiginiz ve kendiniz yaptırdığınız ? Şimdiden Teşekkür ederim .
    Not: Y dna Selanik ; mtdna Drama Yunanistan a dayanıyor. Kalan kısım 1/4 Yunan adaları göçmeni ve 1/4 aydin Nazilli. Otomosal olarak Akdeniz eğilimi yüksek olarak Balkan turku+aydınlı karışımı gibi birşey çıkacağımı düşünüyorum ve kompenentlerin kesin kimden geldiğini bilmek mümkün olmucak o yüzden bana ne katacağından emin değilim.
    Last edited by Macir; 06-20-2017 at 10:49 PM.

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Gafasigirig
    Nationality
    Icecold
    Y-DNA (P)
    Q-Y16849
    mtDNA (M)
    H14a
    Y-DNA (M)
    R-Z2103
    mtDNA (P)
    HV-T16311C!

Turkey Afsharid Dynasty
    Merhaba hosgeldin kardesim.
    Y12 suan 59 dolar ve en dusuk Mtdna 79 dolar, arti ftdna 10 dolar posta parasi oluyor. Y12 ile baslamak mantikli. Ftdna disindaki sirketlerin cogu ydna ve Mtdna bilgileri pek ayrintili test etmiyor.
    Of all the countries, this is possibly the most beautiful. All that is beautiful and can be rarely seen in
    other countries can be seen everywhere here... Here live the people who wear the cleanest clothes and prepare the
    most flavorful dishes... Of all of God’s servants, the local people are the most compassionate and merciful...

Ibn Battuta about Asia Minor 1333CE

3. The Following User Says Thank You to Afshar For This Useful Post:

Macir (06-21-2017)

Registered Users
    Sex

Teşekkürler, peki önce y DNA testini satın alsam, sonra aynı DNA örneğinden mtdna testi de yaptırabilir miyim ?

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Gafasigirig
    Nationality
    Icecold
    Y-DNA (P)
    Q-Y16849
    mtDNA (M)
    H14a
    Y-DNA (M)
    R-Z2103
    mtDNA (P)
    HV-T16311C!

Turkey Afsharid Dynasty
    Evet posta parasini bir kere oduyorsun. O numuneden testlerin hepsini yaptirabilirsin.
    Of all the countries, this is possibly the most beautiful. All that is beautiful and can be rarely seen in
    other countries can be seen everywhere here... Here live the people who wear the cleanest clothes and prepare the
    most flavorful dishes... Of all of God’s servants, the local people are the most compassionate and merciful...

Ibn Battuta about Asia Minor 1333CE

6. The Following User Says Thank You to Afshar For This Useful Post:

Macir (06-21-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA (P)
    E-M84
    mtDNA (M)
    H14b

otozomal dna sana sunu katabilir, mesela cok yakin olmayan ama cok ta uzak olmayan akrabaliklar bulabilirsin, yeni insanlar test yaptikca yeni baglantilar ortaya cikiyor. kucuk dna parcalarindan ilginc eslesmeler cikiyor vs bence biraz para biriktirip full mtDNA, family finder (otozomal) ve 67 markeri beraber yaptirabilirsin, oradan gelen sonuclar seni birkac yil oyalayacak kadar fazla, ama mesela sadece 12 marker testini yaparsan seni koyacaklari Y-kromozom grubu cok genel oldugundan daha fazla arastirma yapmak istediginde yogunlasmak ve motivasyon zor oluyor. bu nacizane fikrim tabii.

8. The Following User Says Thank You to eolien For This Useful Post:

Macir (06-21-2017)

Registered Users
    Sex

Quote Originally Posted by eolien View Post
    otozomal dna sana sunu katabilir, mesela cok yakin olmayan ama cok ta uzak olmayan akrabaliklar bulabilirsin, yeni insanlar test yaptikca yeni baglantilar ortaya cikiyor. kucuk dna parcalarindan ilginc eslesmeler cikiyor vs bence biraz para biriktirip full mtDNA, family finder (otozomal) ve 67 markeri beraber yaptirabilirsin, oradan gelen sonuclar seni birkac yil oyalayacak kadar fazla, ama mesela sadece 12 marker testini yaparsan seni koyacaklari Y-kromozom grubu cok genel oldugundan daha fazla arastirma yapmak istediginde yogunlasmak ve motivasyon zor oluyor. bu nacizane fikrim tabii.
    İdeal fikir bu tabi ama o üçlü kombini yapabilmek için sanırım en az 1 yıl beklemem gerekir, optimistik düşünürsem o da. Y12 veya HVS 1-2 yi test eden mtdna testi yaptırmaya karar verdim şimdilik. Hangisi daha fazla kapsamlı sayılır ? y12 den sonra gelecek "snp package" lar varmış grubuna göre. 30-40 dolarsa onları da yaptırıp daha detaylı sonuç alırım diye umuyorum. Veya şansıma 12 marker lar kesin olarak bir gruba yakın çıkar ve öğrenmiş olurum. Çünkü bazı Ftdna Projelerinde görüyorum çok benzer y12 sonuçları çıkınca kesin bir cluster bulunabiliyor.
    Ayrıca otozomal testten çıkan uzak kuzenlerin hangi tarafımdan olabileceğini nasıl bilebilirim ? İtalya veya Yunanistan da bir match oldu mesela 4 tarafımdan da gelmiş olabilir bu değil mi ?

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA (P)
    E-M84
    mtDNA (M)
    H14b

y12'yi ftdna sayfasinda göremiyorum, kalkmis olabilir mi?

Registered Users
    Sex

Projeler üzerinden alınabiliniyor, 59$ fiyatı.

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA (P)
    E-M84
    mtDNA (M)
    H14b

o zaman butce de uygunsa, y12 ve mtDNA hvr1-2 en iyisi secenek gibi

Registered Users
    Sex
    Y-DNA (P)
    R1a Y17491>YP4858>

Quote Originally Posted by Macir View Post
    İdeal fikir bu tabi ama o üçlü kombini yapabilmek için sanırım en az 1 yıl beklemem gerekir, optimistik düşünürsem o da. Y12 veya HVS 1-2 yi test eden mtdna testi yaptırmaya karar verdim şimdilik. Hangisi daha fazla kapsamlı sayılır ? y12 den sonra gelecek "snp package" lar varmış grubuna göre. 30-40 dolarsa onları da yaptırıp daha detaylı sonuç alırım diye umuyorum. Veya şansıma 12 marker lar kesin olarak bir gruba yakın çıkar ve öğrenmiş olurum. Çünkü bazı Ftdna Projelerinde görüyorum çok benzer y12 sonuçları çıkınca kesin bir cluster bulunabiliyor.
    Ayrıca otozomal testten çıkan uzak kuzenlerin hangi tarafımdan olabileceğini nasıl bilebilirim ? İtalya veya Yunanistan da bir match oldu mesela 4 tarafımdan da gelmiş olabilir bu değil mi ?
    Benzer soruları bir süre önce ben de sormuştum. http://www.anthrogenica.com/showthre...-Adyghe-origin başlığı altında görebilirsiniz. Bildiklerimi ben de paylaşmak isterim, yanlışım varsa diğer arkadaşlar düzeltebilirler.

Şahsen anne tarafı için özel bir durum olmadığı için mTdna testi yaptırma yoluna gitmedim. Y12 testi bildiğim kadarıyla kesin bir haplogroup bilgisi veriyor. Yani verileriniz yeterli değilse bile, bazı testleri ücretsiz yaparak size genel haplogroup bilginizi veriyorlar.

Örneğin G-M201 veya J-M172 gibi genel bir haplogroup bilgisini kesinlikle alıyorsunuz. Ancak bu grupların daha alt dallarına ait bilgiler için daha kapsamlı testler almanız gerekebiliyor. Y25, Y37, Y67, Y111 BigY diyerek giderek artan miktarlarda para harcamanız gerekiyor.

Ben bu noktada Y12 ile sınırlı kalıp genel haplogroup bilgisiyle yetinme noktasındayım.

Y12'nin yanı sıra Family Finder da yaptırdım. Burada da alınan ham verilerle GEDMATCH üzerinden oynama imkanınız var.

Testler konusunda özellikle bu konuya ayırdığınız bütçeniz kısıtlıysa indirim dönemlerini beklemekte fayda var. Öğrendiğim kadarıyla özellikle Aralık sonunda ciddi indirimler oluyor. Ayrıca Groupon gibi sitelerde indirim kuponları var kullanabilirsiniz.
    https://www.groupon.com/deals/family...a-1-1-national

Son olarak Y12 ile belirlenen genel haplogroup bilgisini aldıktan sonra SNP testi de yapılabilir. Ancak başka bir başlıkta da belirttiğim gibi çoğu SNP testi 119$. Yani Y37'e upgrade yapmak ile benzer bir maliyeti var.

Ama hangisinin sonucunda ne alınır, ikisi birbirinin alternatifi midir bu konu benim için hala muallakta.

Şimdilik Y12 ile Family Finder'ın sonuçlarını bekliyorum.

14. The Following User Says Thank You to alhan For This Useful Post:

Macir (06-22-2017)

Page 1 of 2 12 LastLast