Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 40

Thread: Turkish results in New K25 Admixture Calculator at GenePlaza.com

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA (P)
    E-M84
    mtDNA (M)
    H14b

maalesef bu kalkülatörlerin nasil calistigini anlamiyorum, buna benzer bir soruyu simdi Kurd'e sordum ... eger bana aciklarsan belki yontem farkliliklarini anlayabilirim

ama sonuclara gelirsek, benim acimdan cok daha temiz ve mantikli sonuclar cikiyor ve bazi cikarsamalar yapmayi yada test etmeyi mumkun kiliyor (Background noise azalmis durumda)

ilk turk ornegi eurogenes K13'te analiz ettigimde, North Atlantic, Baltic, West Med. gibi topluluklardan ciddi yuzdeler veriyordu.

Bu asamada soyleyebileceklerim bu kadar. Tabii ornegin bu teste gore turkiye disindaki turki diller konusan topluluklarin sonuclarini gormek guzel olurdu, keza ermeni ve yunanli ornekleri de

Registered Users
    Sex
    Y-DNA (P)
    L-M317

Cuba Vietnam
    bir kalkulator sonucu icin 5 euro cok insafsizca.

3. The Following 2 Users Say Thank You to Anabasis For This Useful Post:

eolien (12-08-2017),  XooR (12-11-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA (P)
    E-M84
    mtDNA (M)
    H14b

Quote Originally Posted by Anabasis View Post
    bir kalkulator sonucu icin 5 euro cok insafsizca.

ama bazi iyilestirmeler ve update'ler bedavaya gelecek galiba. sonucta daha cok kisisel analiz icin yapilmis bir site gibi, elinde yuzlerce ornek olan icin degil (belki pazarlik yapabiliriz

Registered Users
    Sex
    Y-DNA (P)
    L-M317

Cuba Vietnam
    Bu projeyi kurd degilde david yurutseydi para vermeye deger bulabilirdim fakat kurdun anthrogenica daki bazi tartismalara getirdigi yorum bende guvensiz bir durum yaratti.

6. The Following User Says Thank You to Anabasis For This Useful Post:

XooR (12-11-2017)

Registered Users
    Y-DNA (P)
    G2a-L30
    mtDNA (M)
    N1b1

Kurdistan
    Quote Originally Posted by eolien View Post
    maalesef bu kalkülatörlerin nasil calistigini anlamiyorum, buna benzer bir soruyu simdi Kurd'e sordum ... eger bana aciklarsan belki yontem farkliliklarini anlayabilirim

ama sonuclara gelirsek, benim acimdan cok daha temiz ve mantikli sonuclar cikiyor ve bazi cikarsamalar yapmayi yada test etmeyi mumkun kiliyor (Background noise azalmis durumda)

ilk turk ornegi eurogenes K13'te analiz ettigimde, North Atlantic, Baltic, West Med. gibi topluluklardan ciddi yuzdeler veriyordu.

Bu asamada soyleyebileceklerim bu kadar. Tabii ornegin bu teste gore turkiye disindaki turki diller konusan topluluklarin sonuclarini gormek guzel olurdu, keza ermeni ve yunanli ornekleri de
    Etnik acidan buyuk oranda saf ve homojen kalmis populasyonlarin ya da arkeolojik kazilardan cikan insan fosillerinin DNA'lari toplaniyor. Analiz edilip genetik verilere donusturuluyor. Sonra bu genetik verilerle sizin DNA bilgileriniz karsilastiriliyor. Benzerlik yuzdeniz veriliyor.

Mesela Akdeniz cevresi icin Arnavutlar, Sardinyalilar; Iber yarimadası icin Basklar; Kafkasya icin Gurculer ve oteki ufak Kafkas halklari; Iran'in dogusu olan Gedrosia icin Makrani, Brahui gibi kabileler seciliyor. Bu halklarin otantik saf olduklari kabul ediliyor veya ilgili bolgenin en erken donemdeki nufusu oldugu kabul ediliyor. Biraz keyfiyete bagli yani. Genetik verileri bolgelere gore ozenlice bolunmesi lazim. Bence Dodecad K12b, MDLP, Gedrosia ve puntDNAL K10/K12 ancient gayet iyi kalkulatorler.

Bu projeyi kurd degilde david yurutseydi para vermeye deger bulabilirdim fakat kurdun anthrogenica daki bazi tartismalara getirdigi yorum bende guvensiz bir durum yaratti.

Evet, bence de manipulasyon yapiyor gibi. Bati Asyali/Avrupali milletler ile Hint/Pakistanli halklar arasinda genetik akrabalik tesis etmeye cabaliyor gibi. Sri Lankali cikarsaniz sasirmayin :-)

8. The Following User Says Thank You to Lupus82 For This Useful Post:

XooR (12-11-2017)

Registered Users
    Sex
    Y-DNA (P)
    L-M317

Cuba Vietnam
    Gedrosia kurdun zaten. Bence Puntdnal pek populer olmasada en dogruya yakin sonucu veriyor oraclellarda. En azindan beni dogrudan trabzon olarak adresleeyen ender kalkulatorlerden. Eurogenesde ve dodecadde trabzon referansi yok onlara bisey diyemiyorum ama mdlp de ciddi sapmalar var. Kalkulator effectin den kurtulamadi kanimca. Ama yine de mdlpk16 gayet basarili diger kalkulatorlerine gore.

10. The Following User Says Thank You to Anabasis For This Useful Post:

Hanna (04-08-2018)

Registered Users
    Sex
    Y-DNA (P)
    R1a Y17491>YP4858>

Gedrosia kurdun zaten. Bence Puntdnal pek populer olmasada en dogruya yakin sonucu veriyor oraclellarda. En azindan beni dogrudan trabzon olarak adresleeyen ender kalkulatorlerden. Eurogenesde ve dodecadde trabzon referansi yok onlara bisey diyemiyorum ama mdlp de ciddi sapmalar var. Kalkulator effectin den kurtulamadi kanimca. Ama yine de mdlpk16 gayet basarili diger kalkulatorlerine gore.
    Ben de aynı şeyi düşünüyorum. puntDNAL diğer hesaplayıcılara kıyasla, daha ayakları yere basan değerler veriyor Oracle'larda.

Tam olarak ayrımlayamadığım şeyler var gerçi.

Doğu Anadolu gen mirasının bir temsilcisi olarak doğal olarak Türk, Kürt, Azeri, Ermeni ve İrani karışımı var gen havuzumda bu çıkarımı test sonuçlarından yola çıkarak da yapabiliyorum. Ama gerçekten hangisi var ve ne kadar var bunu anlamlandırmak imkansız gibi bir şey.

Yani bende gerçekten Kürt yokta Azeri/Türk-İran karışımını mı görüyorum. Yoksa Azeri'likle hiç alakam yokta Kürt-Türk karışımı olduğu için mi Oracle'larda Azeri öne atlıyor, bunu cevaplamak güç.

Ama muhtemel kompozisyonu ve öne çıkanları yansıtması bakımından diğerlerinden daha başarılı.

MDLP K16 en azından benim için iyi bir hesaplayıcı değil.
    Birkaç yerde hiç kafama yatmayan şeyler var;
    - K16'nın Caucasian'ı nasıl bir Caucasian'sa %53'ü buluyor bende (bu durumda Georgian Abaza, Türk'ten daha yakın oluyor),
    (Spreadhsheet'te Türk ortalamasında %66 Caucasian olan da var , %42 olan da. Bu kadar dağınık ve ilgisiz referanslar heterojen dağılımdan ziyade rastgele bir dağılım sağlıyor gibi.)
    - North East European bileşenim ilginç bir şekilde 0.50'lerde süründüğü için Oracle'larda Armenian patlaması oluyor doğal olarak. (buna benzer etkiyi diğer hesaplayıcılarda da görüyorum aslında, bu bileşen -ve diğer hesaplayıcılardaki benzerleri- bu coğrafyada hiç bir popülasyonda (Ermeniler hariç) bu kadar düşük değil). Bu bileşeni bu değerlere düşürecek kombinasyonu yapmakta mümkün değil.

- Indian bileşenim %15 olduğu için doğal olarak Kürt popülasyonuna cuk oturuyor. Türk'ten ise aynı hızla uzaklaşıyor.

Bu bileşen de biraz zorlama gibi, South Central Asian'ı da/South West Asian'ı da karşılayamamış gibi.
    Hesaplayıcının South Central Asian diye bir popülasyon grubu kullanmadığını düşünürsek bu bileşenin Indian'a yığılmasını beklerim (Bir kısmı Caucasian'a kaydı kabul etsek bile). Halbuki spreadsheet'teki Türk referanslarına bakıldığı zaman Indian %3-4.
    Bu oran abartılı şekilde düşük neticede South Indian benzeri bir bileşenden bahsetmiyoruz. South Central Asian veya South West Asian olmadığına göre South Indian daha yüksek olmalı. Nitekim İran referanslarına bakınca Indian'ın %31 olduğunu görüyoruz. Türk referansında da en azından %10'larda bir şey çıkması gerekir bence.

Netice olarak K16'nın detayında falsoları olduğunu düşünüyorum.
    Last edited by alhan; 12-11-2017 at 01:20 PM.

12. The Following User Says Thank You to alhan For This Useful Post:

Lupus82 (12-11-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    LAZ
    Nationality
    TURK
    Y-DNA (P)
    R-Y70805
    mtDNA (M)
    N1b1a
    Y-DNA (M)
    J-M172
    mtDNA (P)
    U3b2a1a

Lazistan Turkey United States of America
    Bu tarz kalkulatorler maniplasyona cok acik. Referans degerini Gurcu'den Cerkes'e degistirip yada Iran'a degistirip istedigin yone cevirebilirsin. Dolayisiyla bu isi artik kapitalist bir duzene cevirdiler. Her ay yeni kalkulator ve yeniden 5 dolar. Oysa tek yapilan sey referans degerinin yerine baskasi konulmasi. Realitede ortaya konulan yeni ve cigir acan bir sey yok.

Yine de merakimizdan aliyoruz testleri. Benim sonuclarim.

Gene Plaza K-25 Ozan.jpg
    Gene Plaza K-25- Ozan.jpg
    Gene Plaza K-25- -Ozan.jpg

Gene Plaza K-12 ozan2.jpg
    Gene Plaza K-12 ozan3.jpg
    Paternal Y-DNA: R1b-M269>L23>Z2103>L584>FGC14590>Y70805 - Lazistan
    Maternal Y-DNA: J-M172 - Lazistan
    Paternal GM's Y-DNA: L-PH1099 - Lazistan
    Maternal GM's Y-DNA: R-PF7580 - Lazistan
    Maternal mtDna: N1b1 - Lazistan
    Paternal mtDna: U3b2a1 - Lazistan

14. The Following 6 Users Say Thank You to XooR For This Useful Post:

Afshar (12-11-2017),  Anabasis (12-11-2017),  eolien (12-11-2017),  kingjohn (12-11-2017),  Lupus82 (12-11-2017),  Magnetic (12-12-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    LAZ
    Nationality
    TURK
    Y-DNA (P)
    R-Y70805
    mtDNA (M)
    N1b1a
    Y-DNA (M)
    J-M172
    mtDNA (P)
    U3b2a1a

Lazistan Turkey United States of America
    Quote Originally Posted by alhan View Post
    (Spreadhsheet'te Türk ortalamasında %66 Caucasian olan da var , %42 olan da. Bu kadar dağınık ve ilgisiz referanslar heterojen dağılımdan ziyade rastgele bir dağılım sağlıyor gibi.)
    Alhan, Kafkasya'da 66% olan Dogu Karadeniz zaten Turkiyenin geri kalanindan farkli genetige sahip. Trkiye ortalamasi 40%'larda. Yani en azindan kafkasya referanslarinda sorun yok.
    Paternal Y-DNA: R1b-M269>L23>Z2103>L584>FGC14590>Y70805 - Lazistan
    Maternal Y-DNA: J-M172 - Lazistan
    Paternal GM's Y-DNA: L-PH1099 - Lazistan
    Maternal GM's Y-DNA: R-PF7580 - Lazistan
    Maternal mtDna: N1b1 - Lazistan
    Paternal mtDna: U3b2a1 - Lazistan

16. The Following User Says Thank You to XooR For This Useful Post:

Anabasis (12-11-2017)

Registered Users
    Sex
    Y-DNA (P)
    R1a Y17491>YP4858>

%66 Caucasian sanki Gürcü gibi geldi bana?

Doğu Karadeniz sizin de dediğiniz gibi Türkiye ortalamasından oldukça farklı, o yüzden Türk ortalaması gibi sunmak yerine Türkiye_Doğu_Karadeniz vb şeklinde tanımlamak daha iyi olabilirdi.

Bir diğer konuda, hesaplayıcıların hiç birinde Türkiye'nin doğusuna referans olabilecek bir popülasyon grubunun olmayışı.
    Turk_Kayseri bunu karşılamıyor.

Aslında keşke bu sayfadan özgün bir Anadolu hesaplayıcısı oluşturulabilse. Ne de olsa en kapsamlı populasyon referanslarına bu başlıkta yazanlar sahipler.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast