Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 40

Thread: Turkish results in New K25 Admixture Calculator at GenePlaza.com

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

Quote Originally Posted by alhan View Post
    %66 Caucasian sanki Gürcü gibi geldi bana?

Doğu Karadeniz sizin de dediğiniz gibi Türkiye ortalamasından oldukça farklı, o yüzden Türk ortalaması gibi sunmak yerine Türkiye_Doğu_Karadeniz vb şeklinde tanımlamak daha iyi olabilirdi.

Bir diğer konuda, hesaplayıcıların hiç birinde Türkiye'nin doğusuna referans olabilecek bir popülasyon grubunun olmayışı.
    Turk_Kayseri bunu karşılamıyor.

Aslında keşke bu sayfadan özgün bir Anadolu hesaplayıcısı oluşturulabilse. Ne de olsa en kapsamlı populasyon referanslarına bu başlıkta yazanlar sahipler.
    Arkadaslar bu genel bir rica olacak ama thread'e baska hesaplayicilarin yorumlarini katmasak cok guzel olacak. biliyorum konusmaya ve tartismaya ihtiyacimiz var ama veriler yerine yorumlari okumak cok yorucu oluyor.

5 euro cok fazla bir ucret degil sonucta üretilen bir emek var ve bunun bir karsiliginin olmasi lazim. Kurd' hesaplayiciyi daha da iyilestirdigini soyledi ve mesela bu update bedava yapiliyor.

Böyle bir kalkulatörü hazirlarken tüm incelik zaten referans topluluklari ve o topluluklari hesaplamada olusturacak kisileri secmede. Benim anladigim sonucta kendisi birbiriyle ortusmeyen nispeten turdes topluluklar secip onlarin da 'outlier' larini ayikliyor.
    Bunu 3D bir haritadaki koordinatlar olarak düsünebiliriz bence, yada bana oyle anlamak oyle kolay geliyor. Türkiye orneginde eger turkiye ornekleri PCA'da pek homojen olmayip batida balkanlar, doguda azeri ve ermeniler, kuzeyde kafkaslarla ortusuyorsa mesela turk, kurd, azeri, ermeni gibi topluluklari referans secmenin pek anlami olmayacagini dusunuyorum. Sonucta bakilan sey sendeki SNP allel'leriyle o topluluklarin ortusme olasiligi. Azeriler ile Turkler kismen ortusuyor cunku ortadan bir sinir gecirmekle 500 yila dayanan ortak gecmis silinmiyor. Zaten Azerbaycan Azerileri de genetik olarak Ermeniler'e oldukca yakin bir topluluk. Bunu kümeler olarak tasavvur edersek, azeri ve ermenilerde ki ortak SNP allelleri eger cok fazlaysa sendeki bu ortakligin hangisinden kaynaklandigini bilmek cok kolay degil.

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

Quote Originally Posted by XooR View Post
    Bu tarz kalkulatorler maniplasyona cok acik. Referans degerini Gurcu'den Cerkes'e degistirip yada Iran'a degistirip istedigin yone cevirebilirsin. Dolayisiyla bu isi artik kapitalist bir duzene cevirdiler. Her ay yeni kalkulator ve yeniden 5 dolar. Oysa tek yapilan sey referans degerinin yerine baskasi konulmasi. Realitede ortaya konulan yeni ve cigir acan bir sey yok.

Yine de merakimizdan aliyoruz testleri. Benim sonuclarim.

Attachment 20374
    Attachment 20376
    Attachment 20377

Attachment 20378
    Attachment 20379
    bu bir Rize Laz örnegi idi degil mi? belki update'ten sonraki yeni sonuclari da koyarsin.

Registered Users
    Sex
    Y-DNA
    L-M317

Cuba Vietnam
    Kalkulatorlerde komponent degerlerinden ziyade oracle larda degerlendirilen populasyon referans listesi onemli. Populasyon ortalamalari onemli. Sonucta oracle dediginiz sey hangi populasyon ortalamasina en yakinsin diye sonuc veriyor. Kullanilan yontemde en kucuk karaler yontemi. Yani basit anlamda bir karisim probleminden bahsediyoruz. Oracledan 4 mixten ve nmonteden yola cikarak is hayatimda karsima cikan bazi karisim problemlerini nispeten cozme durumum oldu. Oracle in dez avantaji en fazla 4 lu karisim yapiyor olusu. Referans degerleri ne kadar dogruysa o kadar net sonuc alirsiniz. Ama surasi gercek ki dogu anadoluda referans edilebilecek topluluklarin sayisi yeterli degil. Yada tam anlamiyla ticari dnalardan elde edilen ham dosyalarin kalkulator sonuclarini esdeger sekilde karsilayacak bir standart yok. Bence en buyuk sorun da bu. akademik orneklerle olusturulmus bir kalkulator ve referans listesinin ticari dna doayalariyla olusturulanlarla esdeger tutulmasi. Bence farkli sonuclar veriyor.

4. The Following User Says Thank You to Anabasis For This Useful Post:

alhan (12-12-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

Quote Originally Posted by Anabasis View Post
    Kalkulatorlerde komponent degerlerinden ziyade oracle larda degerlendirilen populasyon referans listesi onemli. Populasyon ortalamalari onemli. Sonucta oracle dediginiz sey hangi populasyon ortalamasina en yakinsin diye sonuc veriyor. Kullanilan yontemde en kucuk karaler yontemi. Yani basit anlamda bir karisim probleminden bahsediyoruz. Oracledan 4 mixten ve nmonteden yola cikarak is hayatimda karsima cikan bazi karisim problemlerini nispeten cozme durumum oldu. Oracle in dez avantaji en fazla 4 lu karisim yapiyor olusu. Referans degerleri ne kadar dogruysa o kadar net sonuc alirsiniz. Ama surasi gercek ki dogu anadoluda referans edilebilecek topluluklarin sayisi yeterli degil. Yada tam anlamiyla ticari dnalardan elde edilen ham dosyalarin kalkulator sonuclarini esdeger sekilde karsilayacak bir standart yok. Bence en buyuk sorun da bu. akademik orneklerle olusturulmus bir kalkulator ve referans listesinin ticari dna doayalariyla olusturulanlarla esdeger tutulmasi. Bence farkli sonuclar veriyor.
    öncelikle türkçemdeki yabancı terimler için özür dilerim. farkındaysanız bu kalkulatorda bir oracle olayı yok, ben gerçekten bu kalkulatörların (oracle degil) nasıl calıştığını anlamak için gördüyseniz Kurd'e asıl thread'de bir soru sormuştum o da zamanını verip çok güzel açıkladı. Artık kafamda oturmuş durumda.

Açıkçası beni oracle'lar fazla ilgilendirmiyor daha çok belirli daha saf komponentlerin gradientleri ilgilendiriyor ki bu zaten Y-kromozom sonuçlarıyla da örtüşüyor. Mesela bu K25te Kabadin-Çerkes-Kumık tan kaynaklanan bir kuzey kafkasya komponenti var. PCA'da oldukça birbirine yakın yapışık duran üç topluluk. Bu komponent belki tarihsel verilerle de uygun bir şekilde anadolu'nun sonunda bitiyor ama anadolu'da kafkasyadan batıya güzel bir gradient çiziyor. Örneğin benim çerkes örneğimde 100%, Xoor'un Laz örneğinde %70, Anabasis'in sanırım Trabzon örneğinde %60 vs. Bu oldukça informatif bir komponent. Bence sanırım asıl bronz ve demir çağlarından beri gelen komponenti gösteriyor. Tabii bunun böyle olup olmadığını Hitit vs örneklerinden DNA elde edildiğinde umarım çok uzakta olmayan bir gelecekte anlayacağız.

6. The Following 2 Users Say Thank You to eolien For This Useful Post:

alhan (12-12-2017),  Anabasis (12-11-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    LAZ
    Nationality
    TURK
    Y-DNA
    R-FGC14590 (Big-Y)
    mtDNA
    N1b1a / U3b2a1a

Lazistan Turkey United States of America
    Quote Originally Posted by eolien View Post
    öncelikle türkçemdeki yabancı terimler için özür dilerim. farkındaysanız bu kalkulatorda bir oracle olayı yok, ben gerçekten bu kalkulatörların (oracle degil) nasıl calıştığını anlamak için gördüyseniz Kurd'e asıl thread'de bir soru sormuştum o da zamanını verip çok güzel açıkladı. Artık kafamda oturmuş durumda.

Açıkçası beni oracle'lar fazla ilgilendirmiyor daha çok belirli daha saf komponentlerin gradientleri ilgilendiriyor ki bu zaten Y-kromozom sonuçlarıyla da örtüşüyor. Mesela bu K25te Kabadin-Çerkes-Kumık tan kaynaklanan bir kuzey kafkasya komponenti var. PCA'da oldukça birbirine yakın yapışık duran üç topluluk. Bu komponent belki tarihsel verilerle de uygun bir şekilde anadolu'nun sonunda bitiyor ama anadolu'da kafkasyadan batıya güzel bir gradient çiziyor. Örneğin benim çerkes örneğimde 100%, Xoor'un Laz örneğinde %70, Anabasis'in sanırım Trabzon örneğinde %60 vs. Bu oldukça informatif bir komponent. Bence sanırım asıl bronz ve demir çağlarından beri gelen komponenti gösteriyor. Tabii bunun böyle olup olmadığını Hitit vs örneklerinden DNA elde edildiğinde umarım çok uzakta olmayan bir gelecekte anlayacağız.
    Eolien,

Y-kromozomla ortusen saf komponent degerleri derken neyi kastediyorsun? Senin soyledigin dogu-bati meyil degisimi duger butun kalkulatrlerde de mevcut. K-25 i ozel yapan birsey yok burda. Kafkasya komponenti icin konusursak her hesaplayicida ayni meyil vardir (anadoluda batidan doguya gittikce artar) Bununda ana nedeni cografi konum ile aciklanabilir. Referans noktasina ne kadar yakinsan o komponent etkisini o kadar fazla hissedersin. Kafkasya referansi olarak Laz'lari kullansalar Turkish_Trabzon ornekleri K-25'te baz alinan ve 100% Caucasian cikan referans gruplarindan cok daha yuksek cikacaktir. Daha oncede soyledigim gibi referans degerlerini dogru belirlemek cok onemli. Dogu Karadeniz ve Anadolu halklari icin Kafkasya, yerli Anadolu, Levant ve Irani etkileri dogru sekilde ayirabilecek bir kalkulator lazim. Kurgusu ve metodu tartisilir, fakat bunlari net bir sekilde ortaya koyamayan hesaplayicida cok fazla overlap ve akabinde kaymalar olur, oluyor da. Bunu giderebilmenin yolu senin de soyledigin gibi bolgemizdeki antik genom calismalarinin hiz kazanmasi ve sonuclar elde edilmesidir.
    Paternal Y-DNA: R1b-M269>L23>Z2103>L584>FGC14590 (Big-Y); Yfull ID: YF5208; Osman Sari b.1771 M3'anu / Vicealti / Lazistan
    Maternal mtDna: N1b1 (FS); Gulsum Yapici, b. 1894 in Siyat / Art'aseni / Lazistan
    Paternal mtDna: U3b2a1(FS); Elmas Kalayci, b. 190X in Kvancareri / Art'aseni / Lazistan

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    LAZ
    Nationality
    TURK
    Y-DNA
    R-FGC14590 (Big-Y)
    mtDNA
    N1b1a / U3b2a1a

bu bir Rize Laz örnegi idi degil mi? belki update'ten sonraki yeni sonuclari da koyarsin.
    evet Laz Rize ornegi. Elbette koyarim.
    Paternal Y-DNA: R1b-M269>L23>Z2103>L584>FGC14590 (Big-Y); Yfull ID: YF5208; Osman Sari b.1771 M3'anu / Vicealti / Lazistan
    Maternal mtDna: N1b1 (FS); Gulsum Yapici, b. 1894 in Siyat / Art'aseni / Lazistan
    Paternal mtDna: U3b2a1(FS); Elmas Kalayci, b. 190X in Kvancareri / Art'aseni / Lazistan

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

Quote Originally Posted by XooR View Post
    Eolien,

Y-kromozomla ortusen saf komponent degerleri derken neyi kastediyorsun? Senin soyledigin dogu-bati meyil degisimi duger butun kalkulatrlerde de mevcut. K-25 i ozel yapan birsey yok burda. Kafkasya komponenti icin konusursak her hesaplayicida ayni meyil vardir (anadoluda batidan doguya gittikce artar) Bununda ana nedeni cografi konum ile aciklanabilir. Referans noktasina ne kadar yakinsan o komponent etkisini o kadar fazla hissedersin. Kafkasya referansi olarak Laz'lari kullansalar Turkish_Trabzon ornekleri K-25'te baz alinan ve 100% Caucasian cikan referans gruplarindan cok daha yuksek cikacaktir. Daha oncede soyledigim gibi referans degerlerini dogru belirlemek cok onemli. Dogu Karadeniz ve Anadolu halklari icin Kafkasya, yerli Anadolu, Levant ve Irani etkileri dogru sekilde ayirabilecek bir kalkulator lazim. Kurgusu ve metodu tartisilir, fakat bunlari net bir sekilde ortaya koyamayan hesaplayicida cok fazla overlap ve akabinde kaymalar olur, oluyor da. Bunu giderebilmenin yolu senin de soyledigin gibi bolgemizdeki antik genom calismalarinin hiz kazanmasi ve sonuclar elde edilmesidir.
    Sunu kastediyordum aslinda: mesela Near East, North Atlantic, east meditteranean gibi componentlar (mesela eurogenes k13te varlar) hicbir toplulukta % 100 e yakin oran vermiyor. Daha da kotusu mesela benim Cerkes ornegi icin %10 Baltik, %9 West Med. vs veriyor. Ornegin yine eurogenes k36da armenian diye bir komponent var, gedmatchta ermeni isim soyadli bir suru ornegi denemek icin test ettigimde en fazla %20 bu komponentten veriyor. Velhasil sozu MDLPden disari ama bu K25ten daha fazla umutluyum kendi acimdan, cunku daha az komponentten daha akla yakin sonuclar uretiyor.

Y-kromozom konusuna gelirsek, anadoludan ornekler arttikca Kuzey Kafkasyada gorunen gruplarin ciddi oranda burada da ortaya cikacagini dusunuyorum. Sonucta bu referans topluluklar olmadigi icindir ki, Trabzon ornekleri en yakin olarak Ermeni grubunu seciyorlardi. halbuki ne gurcu ne de ermenilerin tarihsel donemde trabzona kadar yayilmadigin biliyoruz. tabii ki bunlar biraz yuksek sesle dusunmeler daha fazlasi degil.

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    LAZ
    Nationality
    TURK
    Y-DNA
    R-FGC14590 (Big-Y)
    mtDNA
    N1b1a / U3b2a1a

Sunu kastediyordum aslinda: mesela Near East, North Atlantic, east meditteranean gibi componentlar (mesela eurogenes k13te varlar) hicbir toplulukta % 100 e yakin oran vermiyor. Daha da kotusu mesela benim Cerkes ornegi icin %10 Baltik, %9 West Med. vs veriyor. Ornegin yine eurogenes k36da armenian diye bir komponent var, gedmatchta ermeni isim soyadli bir suru ornegi denemek icin test ettigimde en fazla %20 bu komponentten veriyor. Velhasil sozu MDLPden disari ama bu K25ten daha fazla umutluyum kendi acimdan, cunku daha az komponentten daha akla yakin sonuclar uretiyor.

Y-kromozom konusuna gelirsek, anadoludan ornekler arttikca Kuzey Kafkasyada gorunen gruplarin ciddi oranda burada da ortaya cikacagini dusunuyorum. Sonucta bu referans topluluklar olmadigi icindir ki, Trabzon ornekleri en yakin olarak Ermeni grubunu seciyorlardi. halbuki ne gurcu ne de ermenilerin tarihsel donemde trabzona kadar yayilmadigin biliyoruz. tabii ki bunlar biraz yuksek sesle dusunmeler daha fazlasi degil.
    Eolien,

Ne yalan soyleyeyim, kastetmek istedigini yine anlamadim . Zaten Kuzey Kafkasyada gorulen haplogruplar (Y-DNA) Turkiye'de de mevcut. Eger kastetmek istedigin spesifik clusterlarsa soyle hangilerini kastettigini bizde karsilastiralim. Benim kastettigim referans degerleri tamamen otozomal kalkulatorler icin. Trabzona kadar yayilmayan ne? Devlet statusunde Gurcistan mi yoksa genetik benzerlikten mi bahsediyoruz. Trabzonu da icine alan dogu karadeniz bolgesinin otokton genetik yapisi zaten bati kafkasya kokenlidir. Daha piyasada Gurcistan yokken ayni kokene sahip insanlar Dogu karadenizde cirit atiyorlardi. Trabzon orneklerinde populasyon olarak Ermeni cikmasinin ana nedeni forumda bahsedildigi uzere populasyon ortalamalari olusturulurken ki ornek yeterizligi veya yanlis ornek secimleri. Elbetteki cografi yakinlik bazli etkilesim de olmus olabilir nitekim Ermeni'ler de cok uzun sureler anadolu topraklarinda yasadilar. Ayni gen havuzundan binlerce yil paylasim oldu. K-25 bu noktada estimate degerleri veriyor. Herhangi bir ekstrasi yok eger pinpoint sonuc ariyorsan DNA Tribes'in otozomal testini dene derim. Benim icin direkt olarak Laz sonucuna ulasan tek ticari firmadir.

11. The Following 3 Users Say Thank You to XooR For This Useful Post:

alhan (12-12-2017),  eolien (12-11-2017),  Lupus82 (12-11-2017)

Registered Users
    Sex
    Y-DNA
    R1a Y17491>YP4858>

Geçtiğimiz birkaç yazıdan yaptığım çıkarımları ben de paylaşmak isterim.

Kurd'ün bileşenlerin oluşturulması ile ilgili anlatımını ben de okudum. Doğrusu genellikle fazlaca irdelemediğim bir konuydu, gündeme gelmiş olması iyi oldu.
    Burada nacizane anladığım;
    - Örnek (ideal koşullarda izole) referans populasyonlarda sıklıkla görülen SNP'ler kullanılarak, birkaç referans populasyonun dahil edildiği bileşenler oluşturuluyor.
    - Autosomal verimizde, bu özgün SNP'lere sahip olup olmadığımıza bakılarak da gruplara oransal dağılımımız yapılıyor.

Buraya kadar yapılanı tümevarım olarak değerlendirsek yanılmış olmayız sanırım. Çalışmanın bu kısmının göreceli olarak daha az yoruma açık olduğunu düşünüyorum. (bileşenlerin oluşturulması sırasındaki grupların seçimi Oracle'lara kıyasla daha az speküle edilebilir diye düşünüyorum.)

Bu aşamada verileri, sadece Hesaplayıcıların bileşenlerine bakarak yorumlayabilenler için sorun yok.

Ama illa ki etnisite olarak sonuç görmem lazım diyenler için bundan sonrası biraz spekülatif.

Oracle'lardaki hesaplamalar Xoor'un açıklamasından anladığım kadarıyla gen'den çıkarak istatistiksel dağılım konusuna meylediyor??

Farklı hesaplayıcıların oluşturdukları bileşenler az çok bir uyumluluk arz ederken, Oracle'lar tam bir Çarşamba pazarına dönebiliyor.

Tek tek farklı hesaplayıcıların Oracle sonuçlarına baktığımda gördüğüm sorunlardan bazıları,
    - birinde bir numara tahmin edilen etnik köken diğerinde hiç olmayabiliyor,
    - sırf bir akademik çalışmada yer alıyor diye sayıları 3-5 bini geçmeyecek etnik/mezhep gruplar listeleri şişiriliyor,
    - buna karşın, kendi içinde dünyalar kadar fark olan kocaman kocaman ülkeler tek ortalamaya sıkıştırılmaya çalışılıyor

Etnik kompozisyonuna yakın sonuç veren hesaplayıcıyı kişiden kişiye değişiyor.

İşte bu yüzden Anadolu'ya en uygun hesaplayıcı sizlerin ellerindeki örneklerden oluşturulacak referans popülasyonlarla daha doğru olabilir diye düşünüyorum.

eolien'in uyarısını da hesaba katıp, K30 sonuçlarımı paylaşıyorum;

Quote Originally Posted by khanabadoshi View Post
    Alhan's results [Turkish]:

Code:
            45 ancestral populations
         69104 total SNPs
             0 flipped SNPs
         22668 heterozygous SNPs
           639 no-calls
          3812 absent SNPs
      0.935590 genotype rate
          mode genomewide

4451 SNPs missing (no-call or absent)

13770  dQ:  1.001E-07  goal:  1.000E-07

13775 total iterations
     1.000E-07 final dQ 

----------------------------
     FINAL ADMIXTURE PROPORTIONS:
     ----------------------------

17.64%  South-Caucasian     
     20.12%  North-Caucasian     
      1.76%  Paleo-Balkan        
      0.00%  Turkic-Altai        
      0.51%  Proto-Austronesian  
      0.00%  Nilotic             
     15.48%  East-Med            
      0.00%  Omotic              
      0.00%  Munda               
      0.00%  North-Amerind       
      3.04%  West-Med            
      2.84%  SW-Euro             
      7.89%  Arabic              
      0.10%  East-Euro           
      0.00%  Central-African_HG  
      0.00%  Andean              
      0.00%  Indo-Chinese        
      2.18%  South-Indian        
      0.01%  NE-Asian            
      0.00%  Volgan              
      0.00%  Mongolian           
      0.00%  Siberian            
      0.00%  North-Sea_Germanic  
      0.06%  Celtic              
      0.00%  West-African        
      0.00%  Kushitic            
      0.00%  West-Finnic         
      0.00%  Uralic              
      0.00%  Sahelian            
      4.40%  NW-Indian           
      0.44%  East-African_HG     
      0.00%  East-Asian          
      0.00%  Amuro-Manchurian    
      0.12%  Scando-Germanic     
     18.44%  Iranian             
      0.03%  South-African_HG    
      0.34%  Amazonian           
      0.00%  Baltic              
      0.00%  Malay               
      0.00%  Meso-Amerind        
      0.00%  South-Chinese       
      0.08%  North-African       
      0.00%  Papuan              
      0.03%  West-Amazonian      
      4.47%  Pamirian            

CPU time =  507.88 sec

13. The Following User Says Thank You to alhan For This Useful Post:

eolien (12-12-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Kurd from Turkey (Dersim)
    Y-DNA
    E-L29
    mtDNA
    H

Kurdistan Turkey Kurdistan Kingdom Germany Bundeswappen
    XooR arkadaşin dediği gibi bazıları manipulasyon yapiyor ya ...farkına vardıgımda tüylerim diken diken olyuor

bi bokda diyemiyorsun çünkü herifler sarmış burayı birşey desen yapılan manipulasyon işine gelen diğer ezikler manipulasyon yapanı savunup rahat vermicekler . sonunda ırkcı veya nefret dolu olmaklan suçluyorlar insanı . kim uğraşicak ki ...salla gitsin ne yapalım lol

ama ne hikmetse en çok türkiyeliler (türk olsun kürt olsun) manipulasyon ve agenda kurbanı oluyor sanki O_o bilmiyorum sadece bana mı öyle geliyor acaba . bazen okuduklarıma inanamiyorum açıkcası
    Last edited by Magnetic; 12-12-2017 at 08:11 AM.
    Kurdish people gallery/thread -

Hidden Content
    Hidden Content

Hidden Content

you can also see the thread on TA but with less pics/videos
    Hidden Content

our anthroforum : Hidden Content dont join us Hidden Content

15. The Following User Says Thank You to Magnetic For This Useful Post:

eolien (12-12-2017)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast