Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 40 of 40

Thread: Turkish results in New K25 Admixture Calculator at GenePlaza.com

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

GenePlaza'daki K25 hesaplayıcısı (kalkülatör) yukarlarda bulunan ilgili başlıkta görüleceği üzere K29 olarak güncellenmek üzere. Özellikle Türki topluluklar arttırılmış durumda ve hepimiz için ilginç sonuçlar çıkacağına eminim.

Bu reklamımı yaptıktan sonra Alhan'ın yazdıklarına şunu ekleyeyim. Kesinlikle Alhan yada diğerlerinin bilgilerini eleştirmek amacıyla yazmıyorum. Belki başkalarına da yararlı olur. Ben olayı şöyle anlıyorum.

Sonuçta o SNPler hepimizde var, izole topluluğa özel bir SNP yok. Şöyle bir tablo yapalım.

SNP_1 ancestral 0, mutasyon 1. iki kopyamız var yani 00, 01 yada 11 olabiliriz. Bir komponenti belirlemek için o topluluktan 10 kişiyi alıyoruz. Diyelim ki 5 komponentimiz olsun, ve SNP_1 deki 1 değerin oranları şöyle dağılsın:

Komp_1: %0, Komp_2: %10, Komp_3: %50, Komp_4: %80, Komp_5: %90 (yani sonuncu komponenti oluşturan 10 referans kişinin 9'u mutasyonu taşıyor), kendi örneğimizde o hesaplayıcı SNP_1 deki değerimizi bir topluluğa tahsis etttiğinde eğer değerimiz 0 ise Komp_1'e eğer 1 ise Komp_5'e tahsis edecektir. Eğer komp_5 imiz yoksa doğrudan en yakın komponenti yani Komp_4 ü seçecektir. Böylece 100 bin SNPten oluşacak yüzdelerimizin ilk 100 binde biri oluşmuş olacaktır. En azından ben Kurd'un açıklamalarından bu kadarını anladım. Bütün yöntem ihtimal hesabına dayandığından çok yakın

komponentler seçmişsek hesaplayıcının o SNP için % 80'lik komponent yerine % 90lık sonuç veren komponenti tercih etmesi kaçınılmaz ama bu yöntemin bir sonucu. Diğer gözönünde tutulması gereken nokta, komponenti oluşturacak referans bireyler PCAda birbirine yakın değilse ister istemez sonuçlar da daha az doğru olacaktır.

Testler mükemmel olsa da sonuçları doğru yorumlayabilmek apayrı bir konu. Çünkü sadece tek kişinini test sonucuna göre örneğin %5lik bir Arap komponenti o bölgedeki çok eski %5lik bir Arap komponent varlığının da delili olabilir o kişinin geçmişinde bulunan Arap bir vatandaşın da. İşte o yüzden bir genelleme yapabilmek için daha fazla örneğe ve istatistik doğrulamaya ihtiyacımız var (ortalamanın dışında standart sapma vs)

yoksa asıl manipülasyon o zaman olur gibime geliyor.

2. The Following User Says Thank You to eolien For This Useful Post:

Lupus82 (12-12-2017)

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

soz verdigim uzere updated 4 turk ornek.

4turkish_k29.png
    Last edited by eolien; 12-17-2017 at 12:25 PM.

4. The Following User Says Thank You to eolien For This Useful Post:

Magnetic (12-20-2017)

Registered Users
    Sex

Öncelikle benim sonuçlarım anlamlı değiller. Diğer Türklerle kıyaslayınca Türklerinde kendi aralarında farklı sonuçlar aldığını görebiliyorum.

Görebildiğim kadarı ile verilen 4 Türk örneğinde de Southwest European değeri yok. Bende bu 26.5% gibi garip bir sonuç. Buna ek olarak 14.3% İskandinavya var. Yani bu calculatore göre 1/8 atalarım İskandinav, 1/4'ü İber yarım adasından. Bununla birlikte Southern Slavic 0, ancak nasılsa Eastern Slavic 7% veriyor. Genel anlamda çok etkin sonuçlar verdiğini düşünmüyorum.

Registered Users
    Sex
    Y-DNA
    L-M317

Cuba Vietnam
    Quote Originally Posted by Thracian88 View Post
    Öncelikle benim sonuçlarım anlamlı değiller. Diğer Türklerle kıyaslayınca Türklerinde kendi aralarında farklı sonuçlar aldığını görebiliyorum.

Görebildiğim kadarı ile verilen 4 Türk örneğinde de Southwest European değeri yok. Bende bu 26.5% gibi garip bir sonuç. Buna ek olarak 14.3% İskandinavya var. Yani bu calculatore göre 1/8 atalarım İskandinav, 1/4'ü İber yarım adasından. Bununla birlikte Southern Slavic 0, ancak nasılsa Eastern Slavic 7% veriyor. Genel anlamda çok etkin sonuçlar verdiğini düşünmüyorum.
    Selanik gocmenimisiniz?

Registered Users
    Sex

Quote Originally Posted by Anabasis View Post
    Selanik gocmenimisiniz?
    Selanik (1/4) ve Bulgaristan (3/4).

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

Eger sonuclari tam olarak verirseniz belki anlamlandirmak daha kolay olur. Ilk bakista 3/4 Bulgaristan kokenli biri neden %7 Dogu slav vermesin anlamiyorum. Ustelik dogu avrupali bircok ornekte de iskandinav da belli oranlarda cikiyor. En basitinden ailenizden birinin tamamen Ukrayna-Bulgar-Rumen taraflarindan geldigini soyleyebiliriz, bir taraf ta bati avrupadan. Diger iki tarafi sonuclari tam gormeden bilmek zor.

Verdigim 4 ornekten dogu avrupali gozuken zaten makedonya gocmeni kokenli. Onda da %50ye yakin guney slav ama bildigi hicbir aile tarafinda bosnaklik vs yok. SW European ornegini 1/4 Iber yarimadasi olarak nitelendirmek yanlis ama gercekten %26 ciddi bir oran. Italya-Fransa referansi olmadigindan oralardan hersey SW Europe referansi olarak cikacaktir diye dusunuyorum.

Testin anlamli cikmadigini soylemek icin mesela Eurogenes k13, MDLP vs paylasmak yada karsilastirmak dogru olur.

Son bir ricam da belki sonuclarinizi yukardaki asil konu basliginda paylasmaniz.
    Last edited by eolien; 01-21-2018 at 10:13 PM.

Registered Users
    Sex

Quote Originally Posted by eolien View Post
    Eger sonuclari tam olarak verirseniz belki anlamlandirmak daha kolay olur. Ilk bakista 3/4 Bulgaristan kokenli biri neden %7 Dogu slav vermesin anlamiyorum. Ustelik dogu avrupali bircok ornekte de iskandinav da belli oranlarda cikiyor. En basitinden ailenizden birinin tamamen Ukrayna-Bulgar-Rumen taraflarindan geldigini soyleyebiliriz, bir taraf ta bati avrupadan. Diger iki tarafi sonuclari tam gormeden bilmek zor.

Verdigim 4 ornekten dogu avrupali gozuken zaten makedonya gocmeni kokenli. Onda da %50ye yakin guney slav ama bildigi hicbir aile tarafinda bosnaklik vs yok. SW European ornegini 1/4 Iber yarimadasi olarak nitelendirmek yanlis ama gercekten %26 ciddi bir oran. Italya-Fransa referansi olmadigindan oralardan hersey SW Europe referansi olarak cikacaktir diye dusunuyorum.

Testin anlamli cikmadigini soylemek icin mesela Eurogenes k13, MDLP vs paylasmak yada karsilastirmak dogru olur.

Son bir ricam da belki sonuclarinizi yukardaki asil konu basliginda paylasmaniz.
    Tabii ki isteğinizi yerine getirerek ilgili başlığı bularak sonuçlarımı paylaşırım. Fakat sizin için burada da yine yazacağım. Öncelikle sonuçlarım şu şekilde,

SOUTHERN EUROPEAN42.4%
    Southwest European26.5%
    Basque, Spanish
    Greek-Albanian15.9%
    NORTHERN EUROPEAN14.3%
    Scandinavian14.3%
    Swedes, Norwegian
    EASTERN EUROPEAN7.0%
    Eastern Slavic7.0%
    Southern Slavic0.0%
    WEST ASIAN26.8%
    Caucasian21.6%
    Southwest Asian5.2%
    CENTRAL ASIAN5.9%
    Kazak & Kirgiz4.6%
    Turkmens1.3%
    SC/S ASIAN3.6%
    Indian3.6%

Diğer tüm değerler 0. Buradaki çelişki şu, varsaydığınız gibi en az bir tarafımın Bulgar/Romanyalı ya da diğer Balkan Slavlarından olduğunu var sayarsak Southern Slavic değeri ile Eastern Slavic değerlerinin yer değiştirmiş olması gerekmez miydi?

Fakat ilgili testte verilen bilgi de Bask ve İspanyol olarak ele alınmış. Bu durumda ilk bakışta İber yarım adası demek çok yanlış değil. Ancak İtalya ile birlikte değerlendirilseydi dediğiniz gibi farklı düşünebilirdim. Eurogenes K36'da bu değer 15.58%.

İsterseniz bu başlık altında isterseniz diğer başlıklarda MDLP ve Eurogenes k13 sonuçlarımı paylaşabilirim ve değerli fikirlerinizi öğrenebilirim.

Registered Users
    Sex
    Ethnicity
    Sephardi
    Nationality
    Turkish
    Y-DNA
    E-M84
    mtDNA
    H14b

Tabii ki isteğinizi yerine getirerek ilgili başlığı bularak sonuçlarımı paylaşırım. Fakat sizin için burada da yine yazacağım. Öncelikle sonuçlarım şu şekilde,

SOUTHERN EUROPEAN42.4%
    Southwest European26.5%
    Basque, Spanish
    Greek-Albanian15.9%
    NORTHERN EUROPEAN14.3%
    Scandinavian14.3%
    Swedes, Norwegian
    EASTERN EUROPEAN7.0%
    Eastern Slavic7.0%
    Southern Slavic0.0%
    WEST ASIAN26.8%
    Caucasian21.6%
    Southwest Asian5.2%
    CENTRAL ASIAN5.9%
    Kazak & Kirgiz4.6%
    Turkmens1.3%
    SC/S ASIAN3.6%
    Indian3.6%

Diğer tüm değerler 0. Buradaki çelişki şu, varsaydığınız gibi en az bir tarafımın Bulgar/Romanyalı ya da diğer Balkan Slavlarından olduğunu var sayarsak Southern Slavic değeri ile Eastern Slavic değerlerinin yer değiştirmiş olması gerekmez miydi?

Fakat ilgili testte verilen bilgi de Bask ve İspanyol olarak ele alınmış. Bu durumda ilk bakışta İber yarım adası demek çok yanlış değil. Ancak İtalya ile birlikte değerlendirilseydi dediğiniz gibi farklı düşünebilirdim. Eurogenes K36'da bu değer 15.58%.

İsterseniz bu başlık altında isterseniz diğer başlıklarda MDLP ve Eurogenes k13 sonuçlarımı paylaşabilirim ve değerli fikirlerinizi öğrenebilirim.
    Tabii ki ben konunun uzmani degilim ama burada gorus bildiren bircok kisinin aksine bu testten cok umutluyum. Oncelikle turki topluluklari birbirinden ayirmis. Isterdim ki daha fazla kisi 5 euroya kiyip sonuclari buraya koysun ki belli bir genel cikarsamaya ulasabilelim ama insanlar hoslarina giden testi yada dayaniksiz spekulatif olmayi tercih ediyorlar.

Baska bir yerde de belirtmistim bu tur testler o genotip/mutasyon hangi referans grupta en coksa onu tercih ediyor. Mesela tabii ki Ispanya/Bask denmis ama guney avrupada sicilya disinda baska referans grup olmadigindan ister istemez bu sonuca variyorum. Bu asamada Caucasian %21 - SW asian 5 - Greek/Albanian %16 bana 4 ornekten ilk ornegi hatirlatiyor ki kendisi 3/4 malatya turk ve 1/4 ceyhan turk. Ote yandan turki kisim bayag dusuk ya balkanlarda daha cok bekledigimiz tatar yerine digerleri var. Indian %3.6 da az sayilmaz.

Isterseniz MDLP ve Eurogenes K13u ilgili konu basliklarina koyarsaniz daha bilgili kisiler yorum yapabilir.

Registered Users
    Sex

Quote Originally Posted by eolien View Post
    Tabii ki ben konunun uzmani degilim ama burada gorus bildiren bircok kisinin aksine bu testten cok umutluyum. Oncelikle turki topluluklari birbirinden ayirmis. Isterdim ki daha fazla kisi 5 euroya kiyip sonuclari buraya koysun ki belli bir genel cikarsamaya ulasabilelim ama insanlar hoslarina giden testi yada dayaniksiz spekulatif olmayi tercih ediyorlar.

Baska bir yerde de belirtmistim bu tur testler o genotip/mutasyon hangi referans grupta en coksa onu tercih ediyor. Mesela tabii ki Ispanya/Bask denmis ama guney avrupada sicilya disinda baska referans grup olmadigindan ister istemez bu sonuca variyorum. Bu asamada Caucasian %21 - SW asian 5 - Greek/Albanian %16 bana 4 ornekten ilk ornegi hatirlatiyor ki kendisi 3/4 malatya turk ve 1/4 ceyhan turk. Ote yandan turki kisim bayag dusuk ya balkanlarda daha cok bekledigimiz tatar yerine digerleri var. Indian %3.6 da az sayilmaz.

Isterseniz MDLP ve Eurogenes K13u ilgili konu basliklarina koyarsaniz daha bilgili kisiler yorum yapabilir.
    Olsun sonuç olarak hepimiz amatör bir şekilde ilgileniyoruz ve dışarıdan yapılan yorumlar daha objektif olabiliyor. Bu nedenle de fikirleriniz önemli. Başka Gedmatch testlerinde de Türki kısımların düşük olması dikkatimi çekmişti. Yine GenePlaza'nın K12 calculatorunde 17.2% kadar Scythian sonucum var. Bunlara ek olarak dediğiniz Indian sonucunu hemen hemen tüm Gedmatch skorlarımda alıyorum, buna ek olarak Family Tree DNA'de de 3% civarı idi sonucum. Gedmatch'de görebildiğim kadarı ile diğer Türkler'de de bu komponent mevcut. Ancak bu Türki kısım diğer Balkan Türklerinden de düşük. Bu da atalarımın İrani ya da başka bir Kafkas halkıyla karışmış olacağını gösteriyor. Bir kaç sonucumu paylaştım ilgili başlıklardan ama pek dikkat çekmedi. Belki de tüm sonuçlarımı derlediğim bir başlık açabilirim.

Registered Users
    Sex
    Y-DNA
    R1b
    mtDNA
    U5

Selam,

Gedmatchda herhangi Irak ve Suriye Türkmen kiti biliyorsanız atabilirmisiniz?

Irak ve Suriye Türkmenlerinden hiç Şafii mezhebinden olanlar varmı?

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234