Results 1 to 8 of 8

Thread: Albanian Linguistics

 1. #1
  Moderator
  Posts
  1,873
  Sex
  Ethnicity
  Albanian
  Y-DNA (P)
  J1-BY32817
  mtDNA (M)
  T1a1l
  Y-DNA (M)
  E-BY6350

  Albania Kosovo

  Albanian Linguistics

  From Xheladin Gosturani's Gegėrishtja verilindore:

  Gegėrishtja verilindore ėshtė njė njėsi gjuhėsore qė pėrfshin tė folmet e Tropojės (krahinat: Gash, Krasniqe, Bytyē, Nikaj-Mėrtur), tė folmet e Hasit dhe tė Malziut tė Kukėsit, njė pjesė tė madhe tė tė folmeve tė Pukės, si edhe tė gjitha tė folmet e Kosovės (tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe tė Fushė Kosovės). Nė studimet gjuhėsore e dallojmė mirė krahinėn e Pukės nė vėshtrimin e saj etnografiko-historik, me rrethin e sotėm tė Pukės qė fillon si ndarje e re administrative nė vitin 1946. Nė kėtė ndarje tė re janė shkėputur nga Mirdita, duke u bashkuar me Pukėn, fshatrat qė nga Kuzhneni, Gojani, e Rasi nė jug, Mesuli e Srriqja, nė lindje, fshati i bashkuar i Kėrthpulės, si edhe Kēirės e Dush nė perėndim e jugperėndim. Kėshtu qė nė pėrbėrjen e rrethit tė Pukės, hyjnė disa fshatra me banorė mirditorė, qė, nė tė folmen e tyre, patjetėr sjellin veēori dialektore tė krahinės pėrkatėse. Pastaj, ndonjė lagje e fshat, si: Kēirė, Dush e Vrith, megjithėse nuke janė mirditorė, kanė nė tė folmet e tyre shumė tipare tė gegėrishtes qendrore, tė cilat kanė rrjedhur nga kontaktet e banorėve me zonėn e Mirditės.

  Nga analiza e faktet gjuhėsore rezulton se nuk futen nė tė folmet e gegėrishtes verilindore, por hyjnė nė tė folmet e gegėrishtes qendrore, tė folmet e kėtyre fshatrave tė rrethit tė Pukės: 1) Kēirė, Dush, 2) Kėrthpulė (me lagjet Gomsiqe, Ferth), Kaftallė, 3) Vrith, 4) Zone e Gjegjanit me fshatrat: Gojan i Madh, Gojan i Vogėl, Kuzhnen, Rras, Dom, Kalivare, Mesul, Musht, Kimzė, 5) Zona e Fushė Arrėsit me fshatrat: Breg, Lummarth, Qafė Mali, Fushė Arrėsi, Katund (pjesa me besim katolik, kurse lagja Dedaj me besim mysliman hyn tėrėsisht nė gegėrishten verilindore), Kryezi (pjesa me besim katolik, ndėrsa lagjet me besim mysliman: Brahaj, Dervishaj, Arifaj, hyjnė nė gegėrishten verilindore); 6) Lumbardhi, 7) Tuēi, 8) Srriqe, Mollėkuqe.

  Tė gjitha tė folmet e fshatrave tė tjera tė Pukės, tė shėnuara mė poshtė futen nė gegėrishten verilindore.
  Puka, Katund (si e folme mirėfilltė e Pukės), Kabashi, Blinishti, Buhoti, Meēe, Rame, Qerreti, Qelėza, Buzhala; Lėvrushku, Ukthi, Bushati, Dushneza, Milla, Lejthiza, Midha, Micoji, lagja Dedaj e Fushė Arrėsit, lagjet Brahaj, Dervishaj, Arifaj tė Kryeziut, Iballa, Berisha (Berisha e Madhe, Berisha e Vogėl, Berisha e Vendit), fshatrat e luginės sė Drinit: Flet, Sakat, Xath, Truen, Kulumrķ, Dardhė, Mėzķ, Ars, Miliska, Fierzė, Porav, Aprripė, Bugjon, Kokėdodė, Mėrtur, i kanė tė gjitha tiparet e gegėrishtes verilindore.

 2. The Following 3 Users Say Thank You to Kelmendasi For This Useful Post:

   Archetype0ne (08-14-2021),  JoeyP37 (08-14-2021),  olive picker (09-27-2022)

 3. #2
  Moderator
  Posts
  1,873
  Sex
  Ethnicity
  Albanian
  Y-DNA (P)
  J1-BY32817
  mtDNA (M)
  T1a1l
  Y-DNA (M)
  E-BY6350

  Albania Kosovo
  Continued:

  Nė gegėrishten verilindore, brenda kufijve tė Republikės sė Shqipėrisė, hyn edhe Malėsia e Gjakovės (rrethi i Tropojės), me 56 fshatrat e saj, me njė sipėrfaqe prej 1043 m2.
  Ėshtė kjo njė zonė qė mbulon tėrė rrethin e Tropojės, midis Rrafshit tė Dukagjinit nė Lindje (jashtė kufijve shtetėrorė), Qafės sė Prushit dhe Luginės sė Skatinės nė juglindje, Luginės sė Nikaj-Mėrturit nė jugperėndim dhe Qafės sė Vranicės nė veri (Ēerem).
  Nga ana etnografike, si bėrthamė qendrore e popullsisė sė kėsaj zone, historikisht kanė qenė: Gashi, nė verilindje me qendrat kryesore: Babinė, Kerrnajė, Kovaē, Myhejan, Berbat, Shipshan, Tropojė, Katund (Tropojė e Vjetėr); Krasniqja nė jug, me qendrat kryesore: Margegaj, Bśjan, Llśga, Geghysen, Tplį, Dragobi, Shoshan; Bytyēi nė juglindje, midis Luginės sė Skatinės nė juglindje, Luginės sė Drinit nė jugperėndim, pellgut tė Tropojės dhe vijės kufitare nė verilindje, me qendrat kryesore: Pac Kepenek, Kăm, Zógaj.
  Nė krahun e djathtė tė lumit Drin, nė pjesėn jugore tė krahinės se Bytyēit, gjenden edhe pesė fshatra Berishė (Radagosh, Mash, Visoēė, Shėngjergj), me 110 shtėpi. Kjo krahinė e vogėl asnjėherė nuk ka qenė si njėsi administrative mė vete, por ka bėrė pjesė gjithnjė nė krahinėn e Bytyēit; edhe tiparet gjuhėsore i ka identike me tė; Nikaj-Mėrtur; nė pjesėn perėndimore tė rrethit tė Tropojės, nė juglindje tė alpeve shqiptare, nė kufi me rrethin e Shkodrės, me qendrat kryesore: Lekbibaj, Curraj i Epėrm dhe Curraj i Poshtėm, Qeréēi, Mślaj, Tetaj, Shėngjergj etj.

 4. #3
  Moderator
  Posts
  1,873
  Sex
  Ethnicity
  Albanian
  Y-DNA (P)
  J1-BY32817
  mtDNA (M)
  T1a1l
  Y-DNA (M)
  E-BY6350

  Albania Kosovo
  On the geographic extent of Southern Geg dialects from Mehmet Ēeliku's GEGĖRISHTJA JUGPERĖNDIMORE (2020):

  Mė gegėrishte jugore kuptojmė tė folmet e njė zone relativisht tė gjerė tė Shqipėrisė sė Mesme, e cila shtrihet nga lumi Shkumbin deri nė krahinat e Krujės, Matit e Dibrės. Kėtu nuk pėrfshihet e folmja e Krujės, e cila sikurse vėren me tė drejtė M. Lamberci ka tipare tė ndryshme nga tė folmet e Elbasanit dhe Durrėsit, e si shton mė vonė B. Beci ka tipare tė njėjta me tė folmet e pjesės qendrore tė Gegėrisė e prandaj ai e radhit krahas tė folmeve tė Matit, Lurės, Mirditės, Lumės e Dibrės, tė cilat, edhe sipas nesh, pėrbėjnė njė grup mė vete e nuk duhen grupuar nė gegėrishten jugore. Ndėrkaq J. Gjinari pėrfshin nė gegėrishten jugore edhe tė folmet e pjesės qendrore tė Gegėrisė.

  Nė gegėrishten jugore pėrfshihen tė folmet e zonave tė rretheve tė Tiranės, Durrėsit, Elbasanit, si dhe tė folmet e Ēermenikės (rrethi Librazhd) e tė Martaneshit (rrethi i Burrelit). Mė imtėsisht mund tė thuhet se nėnndarjet krahinore ku flitet gegėrishtja jugore, janė kėto: A) Tirana, qė pėrfshin: 1) qytetin e Tiranės me popullsinė e saj vendase dhe fshatrat e afėrt, 2) Petrelėn, 3) Gurrėn, 4) Dajtin, 5) Prezėn, 6) Pezėn, 7) Ndroqin, 8) Zall-Herin, 9) Shupalin, 10) Shėngjergjin; B ) Durrėsi, qė pėrfshin: 1) qytetin e Durrėsit me popullsinė vendase dhe fshatrat e rrethinat e tij, 2) Kavajėn, 3) Rrogozhinėn, 4) Shijakun, 5) Ishmin; C) Elbasami, qė pėrfshin 1) qytetin e Elbasanit me popullsinė e tij vendase dhe me fshatrat e tij, kryesisht ato tė Labinotit, 2) Grykėn e Zaranikės, 3) Kėrrabėn, 4) Peqinin (gjuhėsisht Peqini dhe Kėrraba perėndimore dhe veripėrendimore afrojnė me tė folmen e Tiranės e tė Durrėsit), Ē) Librazhdi, qė pėrfshin: 1) qytetin e Librazhdit dhe fshatrat e rrethinat e tij, 2) Ēermenikėn, 3) Qukėsin, 4) Pėrrenjasin, 5) Hotolishtin, 6) Martaneshin.

  Tė folmet mė veriore tė gegėrishtes jugore janė tė folmet e Ishmit, Pezės, Zall-Herrit, Shupalit, Shėngjergjit, Martaneshi, Ēermenikės. Dukuri tė gegėrishtes qendrore, si diftongimi i /i/-sė sė theksuar ose evolucioni i saj nė njė tjetėr zanore, vihen re edhe nė tė folme e Ishmit, Zall-Herrit e Shupalit, sidomos nė fshatrat qė kufizojnė me Krujėn e Matin, prandaj ato tė folme pėrbėjnė njė urė kalimi nga gegėrishtja qendrore nė jugoren.

  Nė gegėrishten jugore dallojmė dy nėnndarje tė mėdha, dy grupe tė folmesh, e pikėrisht grupin e tė folmeve jugperėndimore dhe grupin e tė folmeve juglindore. I pari pėrfshin tė folmet e krahinave tė Tiranės, Durrėsit si dhe tė folmen e Peqinit, qė administrativisht varet nga Elbasani. I dyti pėrfshin tė folmet e krahinave tė Elbasanit si edhe tė folmet e Martaneshit e tė Ēermenikės. Kufiri ndarės midis tyre kalon nė tė folmet e Shėngjergjit e tė Kėrrabės, tė cilat gjuhėsisht afrojnė mė tepėr me grupin perėndimore; ndėrkaq pjesa lindore e Kėrrabės afron me tė folmet e Elbasanit. Po tė shihet pėrpjesėtimi territorial i kėtyre dy trevave, rezulton se treva ku flitet gegėrishtja jugperėndimore ėshtė mė e gjerė.

  Ndėr tiparet e pėrbashkėta tė tė folmeve gegėrishtes jugore, qė i dallojnė kėto nga tė folmet e gegėrishtes qendrore, do tė pėrmendim vetėm dy dukuri fonetike: ruajtjen e padiftonguar tė zanoreve tė theksuara dhe ruajtjen e bashkėtingėllorve /q/, /gj/.
  Last edited by Kelmendasi; 12-29-2021 at 11:28 PM.

 5. #4
  Registered Users
  Posts
  180
  Sex

  Not sure if this is the right thread

  Mallory on Albanian:

  ''The earliest identifiable loanwords are from Greek, e.g., moker ‘millstone’ (< West Grk [Doric] paxocvd) or draper'sickle’ (< West Grk Spanavov). As in these two cases, the evidence suggests that Greek influence came from western Greece, more particularly from Greek colonies on the Adriatic coast. Much more extensive was the later influence of Latin. Even very common words such as mik ‘friend’ (< Lat amicus) or kendoj ‘I sing; read’ (< Lat cantare) come from Latin and attest to a widespread intermingling of pre-Albanian and Balkan Latin speakers during the Roman period, roughly from the second century BC to the fifth century AD. The Greek and Latin loans have undergone most of the far-reaching phonological changes which have so altered the shape of inherited IE words while Slavic and Turkish words do not show these changes. Thus Albanian must have acquired much of its present form by the time the Slavs entered into the Balkans in the fifth and sixth centuries AD.''

  '' Although there are some lexical items that appear to be shared between Romanian (and by extension Dacian) and Albanian, by far the strongest connections can be argued between Albanian and Illyrian. The latter was at least attested in what is historically regarded as Albanian territory and there is no evidence of any major migration into Albanian territory since our records of Illyrian occupation. The loan words from Greek and Latin date back to before the Christian era and suggest that the ancestors of the Albanians must have occupied Albania by then to have absorbed such loans from their historical neighbors. As the Illyrians occupied Albanian territory at this time, they are the most likely recipients of such loans. Finally, as Shaban Demiraj argues, the ancient Illyrian place- names of the region have achieved their current form through the natural application of the phonetic rules governing Albanian, e.g., Durrachion > Alb Durres (with Albanian initial accent) or Illyrian Aulona > Alb Vlone ~ Vlore (with rhotacism in Tosk). Demiraj suggests that the transition from Illyrian to Albanian began during the fifth and sixth centuries AD and was clearly completed before the immigration of Albanian speakers to Greece and Italy in the fourteenth-sixteenth centuries.''

  Encyclopedia Of Indo-European Culture
  by J. P. Mallory, Douglas Q. Adams

 6. #5
  Registered Users
  Posts
  180
  Sex

  Johane Derite, Matzinger is nothing but a pseudo intellectual and you literally added no arguments

 7. #6
  Registered Users
  Posts
  272
  Sex
  Location
  US
  Ethnicity
  Albanian
  Nationality
  American
  aDNA Match (1st)
  0.03028386 HUN_La_Tene:I18493
  aDNA Match (2nd)
  0.03179387 SVK_IA_Vekerzug:I12105
  aDNA Match (3rd)
  0.03353149 GRC_Logkas_MBA:Log02
  Y-DNA (P)
  E-FT19186
  mtDNA (M)
  H2a1c

  Albania United States of America
  delete
  Last edited by excine; 09-27-2022 at 03:40 PM.
  “To Maltsia e madhe I first turned my steps–not to see the mountains, but to see life, history, the world, and the great unknown, as it looks to the mountain man.”
  - Edith Durham

 8. The Following User Says Thank You to excine For This Useful Post:

   olive picker (09-27-2022)

 9. #7
  Registered Users
  Posts
  272
  Sex
  Location
  US
  Ethnicity
  Albanian
  Nationality
  American
  aDNA Match (1st)
  0.03028386 HUN_La_Tene:I18493
  aDNA Match (2nd)
  0.03179387 SVK_IA_Vekerzug:I12105
  aDNA Match (3rd)
  0.03353149 GRC_Logkas_MBA:Log02
  Y-DNA (P)
  E-FT19186
  mtDNA (M)
  H2a1c

  Albania United States of America
  delete
  Last edited by excine; 09-27-2022 at 03:14 PM.
  “To Maltsia e madhe I first turned my steps–not to see the mountains, but to see life, history, the world, and the great unknown, as it looks to the mountain man.”
  - Edith Durham

 10. The Following User Says Thank You to excine For This Useful Post:

   xz1333 (09-27-2022)

 11. #8
  Registered Users
  Posts
  458
  Sex
  Y-DNA (P)
  J-Y197198

  Albania
  Since I could not find a proper Albanian thread to do it (all locked lol).

  Happy flag day shqipez!
  “Man cannot live without a permanent trust in something indestructible in himself, and at the same time that indestructible something as well as his trust in it may remain permanently concealed from him.”

  ― Franz Kafka

 12. The Following User Says Thank You to Archetype0ne For This Useful Post:

   olive picker (11-29-2022)

Similar Threads

 1. Old Albanian & Proto-Albanian
  By Johane Derite in forum Linguistics
  Replies: 72
  Last Post: 06-03-2021, 03:25 PM
 2. Oceanian Linguistics
  By BalkanKiwi in forum Oceanian
  Replies: 12
  Last Post: 06-18-2020, 03:03 AM
 3. Albanian Linguistics
  By Johane Derite in forum Linguistics
  Replies: 189
  Last Post: 05-07-2020, 06:57 PM
 4. The Slavic Linguistics
  By kosmonomad in forum Eastern
  Replies: 1
  Last Post: 10-02-2016, 09:24 AM
 5. Turkic Linguistics thread
  By DMXX in forum Linguistics
  Replies: 5
  Last Post: 06-14-2015, 07:51 AM

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •